שרותי Professional Consulting

Print Friendly, PDF & Email

אני שמח להודיע על שרות חדש שנקרא "חץ ביז Pro".

שרות "חץ ביז Pro" מיועד לתת יעוץ נטו בכל הקשור לרכישה של שרתים, תוכנות או שרותים, בין כאלו המותקנים ב-DC של הלקוח או בעננים ציבוריים.

ישנן לא מעט חברות יעוץ, החל מהגדולות כמו גרטנר, IDC וכו', ועד חברות אינטגרציה המוכרות שרותי יעוץ. למען האמת, השוק די מלא בקטע הזה. כל חברה כזו, אם תזרוק לכיוונן עשרות אלפי שקלים – תקבל חוברת עבה עם המון המון מילות באז עדכניות, גרפים נאים עם השוואות שונות. בקיצור, במקום לענות בפשטות – בחוברת מאריכים על פני מאות עמודים. כאחד שקיבל עשרות חוברות כאלו לידיו, אני די בטוח שלא רבים בחברה קוראים את החוברת הזו (במיוחד אם תיתנו אותה למחלקת IT – זה יחשב כ"עונש").

הבעיה עם החוברות האלו (ודרך החשיבה של כותבי החוברות הללו) – היא שהתשובה לא תמיד התשובה שמתאימה לצרכי הלקוח ולא תמיד הפתרון לוקח בחשבון כל מיני נתונים כגון:

 • מתי השרות/אפליקציה אמור לעלות לאוויר מרגע הרכישה?
 • האם תקציב הלקוח מאפשר לרכוש את המוצר? אם לא, מה החלופות?
 • מה הידע שיש למפתחים בחברה ולאנשי ה-IT?
 • האם יש צורך בלימוד משהו גדול (שפה, פלטפורמה) ע"י המפתחים ו/או אנשי ה-IT?
 • האם הפתרון צריך להיות Scale Up או Scale Out?
 • האם הפתרון הולך להיות מוטמע בענן פרטי? ציבורי?
 • האם מוצר זה יחייב את הלקוח בהמשך הדרך לשלם עשרות אלפי שקלים נוספים? ואם כן, האם הלקוח יוכל להסתדר ללא תשלום הסכום הנכבד?
 • האם הלקוח מעוניין לשמוע על פתרונות מבוססי קוד פתוח?
 • ויש עוד שאלות רבות …

רוב החברות המייעצות אינן שואלות ו/או לוקחות בחשבון את מדגם השאלות הנ"ל בחשבון כשהן כותבות את החוברות. אפשר לראות דוגמאות כאלו בחברות רבות: פתרון כלשהו נקנה בהמלצה של חברת יעוץ גדולה ועתה הפתרון תקוע כמו "פיל לבן" כי החברה לא מוכנה לאשר הארכת חוזה שרות בעשרות אלפי שקלים לשנה ואז יש צורך להוציא פרויקט חדש ולבצע מיגרציה מהפתרון הישן לפתרון אחר, ושוב מדובר בסכום די מכובד, שלא לדבר על מקרים אחרים שחברות רכשו לאחרונה ציוד יקר בזמן שאת הדבר שעבורו נרכש "הברזל" – אפשר לעשות זאת בתוכנה ובמחיר זול בהרבה.

הפתרון (והשרות) שאני מציע שונה במספר דברים מהמתחרים:

 • כשאני מגיע ללקוח כיועץ – אינני מוכר תוכנה (גם אם התוכנה היא של רד-האט או SuSE). בחרת פתרון? אני יכול להפנות אותך למשווקים.
 • אני מאוד מאמין בפתגם "קצר וקולע – ארוך וצולע". אם אתה מבקש דו"ח, הוא יהיה כתוב על עמודים בודדים, לא חוברות. הנקודה היא לתמצת ולתת ללקוח את התשובות, ללא מילות באז. משהו שכולם יכולים לקרוא בלי לקחת יום חופש רק כדי לקרוא את הדו"ח.
 • אינך משוכנע ואתה מעוניין בהדגמה? אינני חסיד גדול של לבוא עם לאפטופ, להדגים לשעה וללכת. אפשר להרים עבורך מערכת הדגמה של המוצר (או מוצרים) על התשתית שלך או "להשאיל" לך מערכת הדגמה בענן (למעט פתרונות וירטואליזציה שמחייבים הקמה על תשתית מקומית) שתמחוק את ההדגמה כולה (ונתונים שהכנסת) לאחר כמות ימים שתרצה (עם כניסה ציבורית או מערכת סגורה ב-Site to site VPN לתשתית של החברה). במהלך זמן ההרצה של ההדגמה אם תצטרך סיוע – נשמח לסייע. (אגב, בחלק מהמקרים, לא תצטרך לשלם עשרות אלפי שקלים עבור Demo – אם מדובר בחלק מהמערכות שרצות על ענן, אלא תשלום נמוך יותר הקשור לשעות ספורות של הקמה ותשלום על השרתים בענן).
 • במקרים רבים אני ממליץ על תוכנות בקוד פתוח (או תוכנות מסחריות שנכתבו בקוד פתוח) אך קוד פתוח אינה "דת" בשבילי. אם הנתונים שנתת לי מראים כי עדיף פתרון של מיקרוסופט או פתרון שרץ על Windows Server, לא תהיה לי בעיה להמליץ לך על פתרון כזה.
 • סודיות עם NDA – מובטחת כברירת מחדל. (אנא הכן מסמך כזה מראש).

לסיכום: אני מאמין שפתרון עבור לקוח צריך "להיתפר" לפי צרכים שלו ולפי פרמטרים רבים נוספים ולא רק בגלל שתוכנות X,Y,Z הן תוכנות פופולריות. פתרון צריך "להיתפר" בשיתוף לא רק של המנמ"ר אלא גם צוות ה-IT והמפתחים כדי לראות מה באמת יש וכדי להסביר ללקוח שאם הוא "נעול" על פתרון X – אולי כדאי שיבחר בפתרון Y כי אין לו כ"א עם הידע והנסיון שפתרון X מצריך, מה שיעכב המשך תוכניות אחרות שבצנרת ובנוסף – לעניות דעתי, עדיף לקחת יעוץ בנושא בחירת פתרון ממישהו שאינו מנסה למכור לך את המוצר.

לפרטים, אפשר ליצור קשר באימייל: [email protected] או בטלפון: 054-5297156