דברים שלא מומלץ לעשות עם ספקים

Print Friendly, PDF & Email

כל איש שמבין מעט בשיווק יכול לאמר לך שכשאיש שיווק מבטיח לך הרבה דברים, חלק לא קטן מהדברים יהיו הגזמה, הטעיה (כמוון או שלא), שקר מוחלט ולפעמים הם אומרים אמת, פה ושם. כמובן שאינני מתייחס לאנשי שיווק כשטנים – אחרי הכל, הם מעוניינים לשווק לך את מוצר החברה ששכרה אותם, למרות שלא תמיד הם מבינים בו מבחינה טכנית לעומק. הדוגמא הכי ידועה היא של Apple: מבחינתם, כל מוצר שהם מוכרים הוא “קסום”, “מדהים” וכו’, למרות שמבחינה טכנית אותו מוצר “קסום” – מפגר דור או 2 אחורה בהשוואה למתחרים, או שאותו מוצר “מדהים” נמכר במחיר פרימיום ללא החלק העיקרי שמעניק למחיר הפרימיום שווי רציני.

הנה מספר דוגמאות מה לא מומלץ לרכוש אצל ספקי אחסון שרתים (בין אם שרת וירטואלי [VPS] ובין אם זה שרת פיזי):

  1. רכישת ציוד פיזי (בין אם מדובר בנתב, מתג, HUB או שרת מכל סוג שהוא) לא לרכוש את זה מספקי אחסון (כולל שלושת הספקים הגדלים בארץ). לא חסר סיבות מדוע לא לרכוש: מחיר גבוה יותר מכל הצעה נורמלית שתקבל בשוק, במחיר ב”דולרים” כאשר שער הדולר אצלהם הוא 4.1 שקלים ומעלה, ריבית גבוהה מאוד שהם לוקחים על העיסקה, וכמובן – אינך יכול להוציא את הציוד החוצה עד שלא תשלם.
  2. רכישת שרות לציוד: רכשת ציוד חכם (נתב, שרת, מתג מנוהל וכו’) ואתה צריך שרות עליו? רכוש את השרות מהמשווק המורשה או משווק מקביל. הדבר האחרון שאתה צריך זה שסטודנט שלא מבין בציוד יתחיל לטפל בו ובטעות ימחוק חצי מההגדרות או יעשה נזק שישבית זמנית את הציוד. למשווקים המורשים יש אנשים שמבינים בחומרה ובתוכנה של הציוד וברוב מוחץ של המקרים, המחיר יהיה יותר זול אצלהם.
  3. יעוץ בכל הקשור לרכישת ציוד: אם אתה צריך לרכוש ציוד עבור העסק שלך או עבור האחסון שלך שנמצא בחווה כלשהי, קח יעוץ עצמאי שיקשיב לצרכים שלך ויתן לך מספר הצעות לציודים שיתאימו לך או לפתרון שיתאים לך. אישית, ראיתי כבר מספר מקרים בהם ספקים שונים יעצו ללקוחות לרכוש ציודים שפשוט לא התאימו להם. כך לדוגמא, חבר טוב שרצה לאחסן גיבוי של האתרים שלו, קיבל הצעה חמה לרכוש ציוד של Netapp, בשעה שכל מה שהוא היה צריך זה דיסק קשיח נוסף שלא במסגרת ה-RAID בשרת שלו (מאחר וזה רק מאחסן גיבוי יומי).
  4. יעוץ בקשר לשרתים (וירטואליים או פיזיים): גם כאן, לספקים רבים אין מספיק ידע טכני לדעת מה להמליץ. האם הלקוח צריך שרת וירטואלי עם 2 ג’יגהבייט זכרון, או שהלקוח צריך תכנון רציני הכולל מספר שרתים, מפזר עומסים, שרתים ב-Front וב-Back? אישית, ראיתי מספיק דוגמאות שללקוחות נמכרו חבילות קטנות מדי או גדולות מדי מבלי להתייחס כלל לאפליקציות שהלקוח משתמש, כמות הגולשים המוערכת וצרכים נוספים וכך יוצא שהלקוח משלם יותר מדי או שהוא מקבל משהו חלש מדי לצרכיו.
  5. משהו נוסף שקשור לסעיף 4: תכנון לפני שניגשים לבקש הצעות. לקוחות פוטנציאליים רבים פונים לכל מיני ספקים לבקש הצעות מבלי שהלקוח עצמו יודע מה הוא צריך, מה שמבטיח שבהרבה מקרים הוא שוב ישלם יותר מדי או יקבל פחות מדי. לכן עדיף לקחת מישהו מקצועי, לשלם לו על פגישה עם הלקוח הפוטנציאלי, שישמע מה הוא רוצה להריץ ושיכתוב ללקוח מפרט מה הוא צריך לבקש מספק.

לסיכום: ישנם בארץ ספקים גדולים, בינוניים וקטנים שיכולים לספק לך כל מה שתדרוש (תמורת המחיר הנכון) ולעיתים הם ימליצו לך על רכישת דברים שלא רק שלא יתאימו לך, אלא שגם אם יתאימו לך, הם לא ידעו לתת לאותם דברים שרות ברמה טובה, וכך תצטרך לשלם גם לספק וגם למישהו חיצוני, וחבל. לכן, קודם כל תתייעץ עם גורמים מקצועיים, ורק לאחר מכן פנה לספקים שונים לקבל הצעות שונות שיתאימו למפרט שתקבל מאותו יועץ.

בהצלחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.