מדינת ישראל מציגה: הגנת סייבר מפגרת

Print Friendly, PDF & Email

Emblem of the State of Israelאתמול פורסמה כתבה על הכוונה של ממשלת ישראל לנתק את שרותי הדואר של הממשלה מתקשורת עם שרתי מייל מחו"ל.

הסיבה? כי ב-7/4 תהיה "התקפת סייבר" של OpIsrael – קבוצות של ילדים שמריצים סקריפטים (סקריפט קידיז) שמחפשים כל מיני פרצות באתרים (כדי לעשות Defacement בחלק מהמקרים, וכדי להשחית DB בחלק נדיר מהמקרים) ובמיוחד – התקפות DDoS על אתרים שונים שרובם מסתיימים ב- co.il או gov.il

בחברות רבות שהיו יודעות על התקפה שהולכת לקרות, היו מכנסים את האנשים המקצועיים והיו מטקסים עצה מה לעשות. הנה סתם מספר דוגמאות:

  • אפשר להעביר את כל הטראפיק של האתרים הממשלתיים דרך שרות CDN כלשהו שנותן הגנת DDoS – החל מ-Cloudflare, incapsula ואחרים. כך אזרחי ישראל היו יכולים להמשיך לגלוש לאתרים ולקבל שרות.
  • בעניין שרתי מייל וכל מיני מרעין בישין שישלחו לעובדי ממשלה ומשרדים ממשלתיים, ישנם מספר פתרונות שיכולים להיות או קופסאות או VM שיושבים "לפני" שרתי הדואר הארגוני וניתן בעזרת אותם פתרונות לבחור איזו רמת הקשחה רוצים. לדוגמא: כל Attachment ינותק מהאימיילים וישב בשרת נפרד עד שמערכת סריקה חזקה כלשהי תעבור על ההצמדה לבדוק אם יש חורים. אפשר ממש להגזים ו"לגרד" מהמייל כל סימון HTML ולהעביר את הטקסט עם HTML בסיסי של יוניקוד והטקסט בלבד.

אבל פה בישראל יושבים מנהלים בצמתים השונים שכפי הנראה הידע שלהם באבטחה ופתרונות – לוקה בחסר (ואני מנומס…). כאן בישראל החליט מי שהחליט לנתק לגמרי את ה-SMTP מחוץ לישראל.

אז אתמול בלילה הלכתי לקרוא את ה-RFC שמדבר על SMTP, אתם יכולים לראות אותו כאן. (זהירות, קובץ טקסט ארוך, ולמי שלא מביא בנושא ושונא לקרא RFC – חומר שיכול להרדים אותך תוך דקות…). מצאתי כי בעמוד 75 תחת סעיף 4.5.4.1 ישנה התייחסות למשלוח חוזר במקרה ששרת המייל היעודי אינו עונה.

למי שיסתכל בסעיף הנ"ל, יראה כי בעקרון הסטנדרט הוא ששרת המייל ששולח ינסה לשלוח שוב ושוב את המייל וינסה זאת במשך 4-5 ימים עד ש"יכנע". הבעיה עם הסטנדרט הוא שאף אחד לא מיישם זאת כך. כל שרת מייל שאני מכיר (ושאלתי חברים שמנהלים שרתי מייל גדולים מאוד באירופה ובארה"ב) – שהזמן המוגדר בד"כ הוא 48 שעות שלאחריו שולח המייל מקבל הודעה שהמייל לא נשלח.

במילים אחרות: כל התקשורת של משרדי הממשלה עם ממשלות אחרות, חברות מסחריות, אוניברסיטאות ומוסדות אחרים – הכל יפול למשך 3 ימים, ולך תסביר לשולח שמישהו היה כזה "גאון" ב-IT שהחליטו פשוט לנתק את השרתים מכל מה שנמצא מחוץ לישראל! ההפסדים מהשטות הזו של 3 ימי השבתת מייל בגלל ילדים מפגרים היא שערוריה ובזיון לכל מחלקת IT שמכבדת את עצמה!

ראש ממשלתנו הנכבד נאם כמה פעמים על ה"סייבר" בישראל, ואיך אנחנו נראה לעולם כמה אנחנו טובים במניעת סייברים. עכשיו יש לנו דוגמא איך ה-IT הראשי מתנהג – בלי טיפת הגיון אחת! אותו איש IT אם היה עובד בחברה מסחרית כלשהי, כשהיה מציע הצעה כזו, סביר להניח שהיו מתעלמים מהצעתו או שהוא היה מוזמן לשיחת "יחסינו לאן", אבל פה בישראל – גם הצעה מטומטמת כשמגיעה ממישהו בכיר – מתקבלת, ואף אחד אינו פוצה פה..

חבר טוב ששוחחתי איתו על הנושא שאל אותי שאלה פשוטה "חץ, במדינה שבה אתה יכול לשלם מע"מ ומס הכנסה רק דרך אקספלורר ישן, במדינה שפשוט 'שפוטה' של מיקרוסופט לכל אורך הדרך – למה בדיוק ציפית? לתוכנית מיטיגציה חכמה?". לצערי אותו חבר יקר צודק.

תגובה אחת בנושא “מדינת ישראל מציגה: הגנת סייבר מפגרת”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.