סוגי מחשוב ענן

Print Friendly, PDF & Email

כאחד שנותן שרותי יעוץ לגבי ענן, אני רואה במקרים רבים "התקפות" של פרסומות ותכני שיווק מפורסמים על חברה X שמציעה שרותי ענן, ואת האמת – כמעט כל חברה גדולה מציעה היום משהו שקשור בענן. בפוסט זה אני אתייחס לסוגי ענן שחברות שונות מציעות.

לדוגמא – כאן בישראל ישנן מספר חברות שתוקעות את המושג "ענן" על שרותים שכל חברה יכולה להריץ במשרד שלה כאשר בתכל'ס מציעים לך VM או מספר מכונות VM, והם מציעים עוד שרותים שרצים על שרת 2012 כמו "VDI", תיבות מייל וכו'. לא בדיוק מה ש-Corporate צריכים אבל עסקים קטנים כן צריכים ועסקים גדולים יכולים אולי להשתמש בזה כמכונות חרום שיושבות בחוץ או כמכונות מופרדות מהתשתית להצגת אתר החברה וכו'.

חברות ענן נוספות מוכרות שרות מסוים וזה בעצם המוצר שלהן, הן לא מנסות למכור לך 1001 שרותים אלא אך ורק שרותים במסגרת קטגוריה מסויימת. כך לדוגמא חברת Deserve-IT מציעה שרות DR בתצורה מעניינת: לא חשוב מה ה-Hypervisor שאתם מריצים ב-Corporate שלכם, בין אם זה vSphere או Hyper-V – השרות שלהם יוכל לסייע לך להפעיל במקרה חרום את המכונות שלך מחוץ לתשתית המקומית שלך. (נכון לזמן כתיבת שורות אלו, הם תומכים ב-ESX ו-Hyper-V ובקרוב תהיה תמיכה מול OpenStack).

ישנן חברות אחרות בארץ ש"מייבאות" תשתית ענן במסגרת הסכמים, כמו הסכם עם ספק ענן זר (שלא ממש מוכר בארץ) או חברה שמקימה תשתית ענן מקומית כ"נספח" לתשתית ענן בינלאומית. בשתי המקרים הבעייתיות הגדולה היא שבארץ אין מספיק תמיכה רצינית לאותם עננים מבחינת תומכים, ידע בחומר, API וכו', כלומר זה שיש תשתית בארץ – לא אומר כלום אם הסקריפטים שלך לא עובדים ובארץ לא יכולים ממש להיכנס איתך לעומק הבעיה.

וישנה השלישיה הידועה (גוגל/אמזון/מיקרוסופט) שמציעות שרותי ענן עם המון שרותים, ואף חברה בארץ לא מציעה משהו שאפילו מתקרב למה שהשלישיה מציעה. חשוב לזכור לגבי החברות האלו שהן מציעות דברים שנועלים אותך בשרותים שלהן, אבל מצד שני מערך התמיכה והשרידות שלהן הרבה יותר מרשים ממה שיש כיום בארץ (אוקיי, למעט במקרים שדברים נופלים כמו דומינו – אבל כפי שהראתי בפוסט קודם – יש גם לכך פתרון), לכן מומלץ מאוד לבדוק אלו שרותים אתם צריכים, מי נותן את השרותים, איזו תמיכה יש וכמה היא מקצועית – לפני שאתם חותמים על החוזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.